miercuri, 26 martie 2025

Primul episod din sezonul 2 al seriei „Vânătorii de comori: România” are premiera pe 1 aprilie la HISTORY Channel

Primul episod din sezonul 2 al seriei docu-reality „Vânătorii de comori: România” (intitulat Nostalgie cu tovarăși) are premiera marți, 1 aprilie, la ora 21:00, la HISTORY Channel. Producția își propune să spună povești captivante, interesante și nedescoperite încă despre istoria țării noastre, prin obiectele vechi găsite pentru clienți. Invitatul primului episod este Cătălin Oprișan, jurnalist și personalitate TV.

Cătălin Oprișan (48 de ani) este jurnalist sportiv, timp de 10 ani a făcut parte din echipa emisiunii „’Neatza cu Răzvan şi Dani” (Antena 1), iar acum are o emisiune la radio și un podcast. Acesta îi provoacă pe vânătorii de comori să găsească un obiect special, din Epoca de Aur. Cei patru dau timpul înapoi cu 40 de ani și descoperă tot felul de electronice, jucării, bibelouri și chiar obiecte unice de artă de pe vremea „tovarășilor”.

„Pot trece peste tine zăpezi, ani ori furtuni subsahariene. Dar amintirea e singurul Rai din care nu putem fi alungați. Iar când îți revezi copilăria, te pierzi de tot...”, a povestit Cătălin Oprișan despre experiența din cadrul emisiunii. 

În total, HISTORY Channel difuzează în această primăvară 5 episoade din „Vânătorii de comori: România”, în care apar noi vedete, obiecte extrem de interesante și o nouă membră a echipei, Teo Cosma. Aceasta li se alătură dealerilor de obiecte vintage Liviu Andrei, Gabi Badea  și Dan Greere. Cei patru au la dispoziție 48 de ore pentru a îndeplini cererea fiecărui client. 

În fiecare episod, merg prin piețe de vechituri, caută prin colecții personale și cheamă vânzătorii la magazinul lor de antichități, sperând să găsească cele mai interesante și mai profitabile articole care se potrivesc cererii clientului lor. Fac strategii, negociază, fac achiziții riscante, totul cu speranța că vor da peste o adevărată comoară. Telespectatorii pot vedea întregul lanț de tranzacții: de la cumpărare, la evaluare, expertiză și până la vânzarea finală. 

Clienții din restul de 4 episoade noi sunt: Cristian Hrubaru (om de radio și TV), Alex Cozma (creatorul de conținut din spatele canalului de YouTube „Atenţie, Cad Mere!”), actorul Andrei Aradits și Mirona Noru (Managerul Casei Capșa). 

Primul sezon a avut 6 episoade și a fost lansat în mai 2023. Ca și prima serie, a doua este produsă de Paprika Studios, una dintre cele mai importante companii de producție din Europa Centrală, Europa de Est și Țările Baltice. Compania produce emisiuni de divertisment, reality TV și seriale de ficțiune pentru numeroase posturi TV, în 17 limbi diferite. 

Cei patru membri ai echipei gestionează două magazine Liquid Money, cu sediile în Sibiu și București, specializate în obiecte de colecție. 


Niciun comentariu despre subiectul „Primul episod din sezonul 2 al seriei „Vânătorii de comori: România” are premiera pe 1 aprilie la HISTORY Channel”:

Trimiteți un comentariu

☑ Comentariile conforme cu regulile comunității vor fi aprobate în maxim 10 ore. Dacă ai întrebări ce nu au legătură cu acest subiect, te invităm să le adresezi în Grupul Oficial HD Satelit.

Top 10 articole în ultimele 7 zile